تبلیغات
page contents رزرو بیلبورد های تبلیغاتی - اصول نگارش مقاله آنلاین

رزرو بیلبورد های تبلیغاتی

با تبلیغات برای محصول و برند خود فروش بیشتری را بدست آورید موبایل:09111342301

 

اصول نگارش مقاله آنلاین

 
تعداد بازدید :

نوع مطلب :ابزارهای تبلیغات ،

نوشته شده توسط: مدیر وبلاگ

یکی از پرکاربردترین انواع محتوا در وب، «مقاله» است. مخصوصا این روزها که بحث بازاریابی محتوایی داغ است. همه می خواهند با مقالاتشان نه تنها در موتورهای جست و جو رشد کنند‏، بلکه تلاش می کنند به این وسیله، مخاطب بیشتری را جذب شرکت و برند خود کنند. اما متاسفانه اکثر مقالات منتشر شده در فضای مجازی، بخصوص در محیط زبان فارسی، حداقل استانداردها را هم ندارند . این مقالات یا ترجمه هایی هستند که با مخاطب هیچ ارتباطی برقرار نمی سازند، یا بدون در نظر گرفتن اصول و تکنیک های تدوین مقاله به نگارش در آمده اند.
در این مقاله، اصولی تشریح شده است که باید  برای جذاب نمودن مقاله برای مخاطب در نظر گرفته شود.

مقوله ای به نام: «قرار دادن خواننده در اولویت اصلی ذهن در زمان نگارش مقاله»


 توصیه های بسیاری از افراد فنی و طراح سایت و یا  متخصصان سئو  شنیده می شود که  می گویند این روزها هر مطلبی تولید می کنید باید برای موتورهای جست و جو بنویسید. اما حتی اگر بتوانید با استراتژی و تکنیک هایی و به وسیله تولید محتوا به رنکینگ بالایی در موتورهای جست و جو دست یابید، این مخاطب شماست که تصمیم می گیرد دوباره به سایت شما بیاید یا نه. در واقع روبات های گوگل هم تلاش می کنند تا الگوهایی که مخاطبان از محتوای یک سایت لذت می برند را کشف کنند. در واقع با مجموع عوامل زیر می خواهیم بگوییم: مطلبی بنویسید که مخاطب از خواندن آن لذت ببرد.

 

بنابراین نکات زیر را در نوشتن مقاله رعایت کنید:

 • تیتر درست و مرتبط با محتوا برای مقاله تان انتخاب کنید.
 • لید یا پاراگراف اول باید به عنوان شروعی مناسب و مرتبط با محتوای مطلب و همچنین مکمل تیتر باشد.
 • از روش های کهنه شده برای ارتقای رتبه در گوگل، همچون پرکردن مطلب توسط کلمات کلیدی خودداری کنید. 
 • برای مطلب ساختار طراحی کنید. قبل از نوشتن مقاله، الگویی شماره دار یا بولت دار از مطلبی که می خواهید بگویید را روی کاغذ بیاورید. (به عنوان مثال، به شماره های همین مطلب و بولت ها یا دایره های سیاه کنار این موارد نگاه کنید)
 • مطلبتان را کوتاه اما ساده و کاربردی بنویسید.
 • جملات یا پاراگراف های طولانی ننویسید. خوانندگان آنلاین از جملات و پاراگراف های طولانی متنفرند. به این نگاه کنید که کجاها می توانید بین جملاتتان نقطه بگذارید. یعنی حروف اضافه  را کم کنید و جملات را به صورت مستقل و کوتاه  بنویسید. 
 • از «میان تیتر»ها به خوبی استفاده کنید. میان تیترها، تیترهای داخلی مطلب شما هستند یعنی به جای اینکه یک یا چند پاراگراف را پشت سر هم بنویسید،  برای هر بخش یک تیتر به صورت برجسته یا Bold در نظر بگیرید. شماره دار کردن این میان تیترها نیز فکر بسیار خوبی است.
 • از تجربیات شخصی خود با مخاطب بگویید. ترجمه صرف یک مقاله انگلیسی، مزیتی برای شما ایجاد نمی کند.
 • از لینک های زیاد به بخش های دیگر سایت یا مقالات دیگر خودداری کنید.
 • سلیس و روان بنویسید. پیچیده و تکنیکی ننویسید، مگر اینکه مخاطب شما مخاطب تکنیکی بسیار سطح بالایی باشد. البته در این صورت دایره مخاطبان شما بسیار محدود خواهد بود. 
 • جمله بندی و علامت گذاری را فراموش نکنید. از «ویرگول»، «نقطه ویرگول» و سایر نشانه های نگارشی که می تواند به متن شما منزلت ویژه ای ببخشد استفاده کنید. برای این کار بهتر است از یک ویراستار کمک بگیرید. 
 • کار ویراستار بسیار اساسی و مهم است. در تمام مراکز تولید محتوای دنیا، ویراستاران مرکز ثقل مجموعه خود هستند و کارشان بسیار اهمیت دارد. گفته می شود در زندگی نویسندگان بزرگی مانند ارنست همینگوی ویراستار شخصی‏، جزو نزدیک ترین افراد مانند همسر و فرزند بوده اند. (به زودی مقاله ای در وبلاگ اخبار رسمی در باره اهمیت ویراستای درج خواهد شد که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم)
 • از استایل های نوشتاری به خوبی استفاده کنید مثل این که کجاها را برجسته یا Bold کنید، کجاها را هایلایتکنید، کجاها را به صورت کج نویس یا Italic در بیاورید. اما تاکید می کنیم در کاربرد هیچ کدام از این افه های نوشتاری افراط نکنید. هر چیزی در صورت افراط به ضد خود تبدیل می شود. عمل افراطی نتیجه افراطی به همراه ندارد، بلکه معمولا نتیجه معکوس خواهد داشت. نظم و ترتیب بصری را در مطلب و در محیط انتشار آن حفظ کنید.

 

مهمترین بخش های یک مقاله چیست و چه نکاتی را باید در آنها رعایت کرد؟

۱- نکات انتخاب یک تیتر مناسب برای مقاله آنلاین:
تیتر مهم ترین قسمت مقاله شماست، این جاست که مخاطب تصمیم می گیرد به داخل مقاله بیاید یا خیر. از تیتری استفاده کنید که نه فقط کنجکاوی را ایجاد کند بلکه اطلاعات درستی هم در مورد این که این مقاله در مورد چیست به مخاطب بدهد. برای نمونه به عنوان همین مقاله نگاه کنید. مخاطب با خواندن آن دقیقا می تواند متوجه شود که با چه موضوعی روبه رو است. مردم در فضای آنلاین حوصله کلیک کردن بر روی تیتر  های حاوی ابهام و تشبیه و دارای استعاره های پیچیده را ندارند. همین طور نوشته هایی که  به مقالات کنفرانس های علمی شبیه هستند نیز در فضای وب حالت دافعه ایجاد می کنند.
خودتان را جای مخاطب بگذارید: تیتر باید مخاطب را قانع کند که بر روی آن کلیک نماید، چند ثانیه منتظر بماند تا سایت شما باز شود، یکی دو ثانیه هم طول بکشد تا چشمش با فضا و قالب وبسایت یا بلاگ شما آشنا شود و بعد شروع به خواندن کند. با توجه یه این مسائل، بهترین تیترها، تیترهایی هستند که می توانند جواب سوالات در ذهن مخاطب باشند.

فرض کنید در زمینه پوشاک و سبک زندگی مطلبی می خواهید بنویسید. دو سه نوع تیتر جالب و گویا در این زمینه این ها هستند:

 • چه کفشی برای فصل تابستان مناسبت تر است؟ ۵ نکته انتخاب کفش راحت تابستانی
 • چگونه کت و شلواری کاملا سایز و فیت بدن انتخاب کنیم؟ ۴ معیار انتخاب سایز کت و شلوار
 • چرا باید برای خرید کیف و کفش اصلا نباید به این بازار رفت

 

۲- نکات تهیه یک لید یا شروع خوب برای مقاله
به پاراگراف اول مقاله، «لید» (Lead) گفته می شود (در وبلاگ و سایت اخبار رسمی، لید را بلافاصله بعد از تیتر می بینید). اکثر مردم ممکن است به داخل مقاله نروند و فقط همان را به عنوان خلاصه بخوانند. تا حد امکان تیتر خود را با لید کامل کنید و اطلاعات بیشتری از آنچه در مقاله هست به مخاطب بدهید.
اگر فردی بر روی تیتر مقاله شما کلیک کنید و در طی خواندن دو سه خط اولیه، ارتباط سازمان یافته ای بین مطلب و تیتر پیدا نکند مطمئنا از ادامه خواندن انصراف خواهد داد و صفحه را خواهد بست. این زمان بعد از خواندن تیتر و وارد شدن به مقاله، بسته به سرعت خواندن مخاطب، معمولا ۲ تا ۳ ثانیه و حداکثر ۱۰ ثانیه است. بنابراین بلافاصله بعد از تیتر، با یک لید خوب اطلاعات بیشتری به مخاطب بدهید و به عبارتی او را سر اصل مطلب ببرید.

اشتباهی که بسیاری از نویسندگان حتی حرفه ای در نگارش مقاله آنلاین مرتکب می شوند این است که فکر می کنند باید «مخاطب را گرم کنند»، یا ««ایده خود را اول خوب بپزند» و «برای اثرگذاری بیشتر مقاله زمینه چینی کنند».
همه این روش ها در دنیای آنلاین رد شده اند. مخاطب شما کتاب نمی خواند و یا قرار هم نیست بیش از ۵ دقیقه مهمان سایت شما باشد. هر لحظه پیامک یا ایمیل جدیدی ممکن است برایش بیاید و باید از سایت شما خارج شود. پس سریع بروید سر اصل مطلب.
بنابراین برای نوشتن یک لید خوب می توانید با استفاده از یک جمله نقل قول از فردی مشهور شروع کنید و یا اینکه بگویید چرا خواندن این مقاله مهم است. شاید هم بخواهید با تشریح یک سوال و یک مشکل شروع کنید و بگویید چرا به فکر نوشتن چنین مقاله ای افتاده اید.

 

۳- نکات نوشتن متن مقاله: نه خیلی خشک و قلمبه سلمبه بنویسید و نه زیادی راحت و بدون ساختار
هیچ چیزی بدتر از این نیست که اول صبح یک ایمیل حاوی مقاله از شرکتی برای شما بیاید و با باز کردن آن با کلی کلمه قلمبه سلمبه و حرف اضافه  و استعارات و تشبیهات رو در رو شوید. از طرفی هم مقالاتی را می بینیم که از آن سر پشت بام افتاده اند و همه اصول نگارش زبان فارسی را زیر پا گذاشته اند، مثل به زبان محاوره ای می نویسند و یا حتی کوچه بازاری.
هر دوی اینها اشتباه است، ساده و روان نوشتن با بیش از حد خودمانی شدن نباید اشتباه گرفته شود. کمی ظنز هم چاشنی کار کردن، از ابهت شما نمی کاهد. به یاد داشته باشید که مقاله برای مخاطب آنلاین با مقاله برای کنفرانس های علمی تفاوت دارد و از طرفی ساختار خود را هم دارد.

 

۴- مقاله را بدون اهداف مستقیم فروش بنویسید، فروش را بگذارید برای بخش فروش
کار شما با نوشتن یک مقاله این نیست که به فروش شرکت به طور مستقیم کمک کنید. بلکه شما می خواهید با اطلاع رسانی و فراهم کردن اطلاعات با ارزش، در ذهن مخاطبتان جای بگیرید و شما را به عنوان یک مشاور و کارشناس شناسایی کند. رسیدن به این هدف، به طور غیر مستقیم به فروش شما کمک خواهد کرد. آمار و تحقیقات نشان می دهد که اکثر مشتریان تجاری، ترجیح می دهند از شرکتی خرید کنند که مدیر یا پرسنل آن در آن صنعت متخصص و کارشناسند.
بنابراین تبلیغاتی ننویسید و آموزشی بنویسید و در واقع به هیچ عنوان نباید از مقاله تان، بوی فروش به مشام برسد.

 

۵- از به کار بردن عبارات و ترکیب های بی خاصیت پرهیز کنید:

عبارت هایی از این دست که قدیم ترها کاربرد داشت، دیگر مورد پسند نیست. عبارت هایی مانند: برهمگان واضع و مبرهن است که …  ذکر این نکته را  لازم می دانیم که … لازم به یادآوری است که … و مواردی از این دست که در نوشته های بی محتوا، نقش  ملات و ساروج را بازی می کنند. 

 

با  اصولی که در این مقاله ذکر شد، تنها می توانید شروع کنید. عوامل بیشتری  برای موفقیت مقاله های آنلاین لازم است. ولی از همین جا می توانید به سادگی و سرعت شروع کنید. اولین چیزی که برای موفقیت یک مقاله آنلاین نیاز دارید، ساختار بندی درست و داشتن جذابیت برای مخاطب است.

 
+ +